ANNE

Onları lütfen dinleyin. Onları gerçekten seviyorsanız, lütfen sigara içmeyin!

Pasif içiciler de risk altında


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Demir, sigara içilen ortamda bulunan pasif içici durumundaki kişilerin, önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğini söyledi.

Özellikle küçük yaşlardaki pasif sigara içiciliğinin, ileriki yaşlarda astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Ramazan Demir, “pasif içicilik, kansere neden olan pek çok hava kirletici maddeden daha tehlikelidir” dedi.

Pasif sigara içiciliğinin hamilelik döneminde daha tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Demir, şunları kaydetti: “Sigara içilen ortamda maruz kalınan duman, pasif içicilerden en çok çocukları ve hamile kadınları etkilemekte. Çünkü gelişme döneminde olan akciğer ve beyin, bu dumandan daha çabuk zarar görür. Hamilelik döneminde anne ve bebek arasında kan dolaşımı yoluyla bir alışveriş vardır. Bu alışveriş sırasında anne karnındaki bebek sigara dumanından çok çabuk etkilenir. Hamilelikte sigara içen kadınların doğumları genellikle düşük ağırlıklıdır. Bebeklik döneminden itibaren zatürree, astım, sinüzit, rinit gibi rahatsızlıklar görülür. Çocuklarda sigara dumanının yol açtığı zarar küçük yaşlarda hafif atlatılsa bile ileriki yaşlarda mutlaka astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıkları olarak kendini gösterir.”

 

PASİF İÇİCİLERDE KANSER RİSKİ


Pasif sigara içiciliğinin zararlarının sadece çocuklarla sınırlı kalmadığını, ileriki yaşlarda da akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu ifade eden Demir, Dünya sağlık Örgütü verilerine göre, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ının pasif veya aktif sigara içiciliğine bağlı geliştiğini belirtti.
Pasif içiciliğin yol açtığı zararların, bulunulan ortama ve maruz kalınan süreye göre değiştiğini ifade eden Demir, şu uyarılarda bulundu: “Günümüzde hava kirletici özelliği bulunan birçok maddenin kanser yapıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Pasif sigara içiciliği ise kanser yapıcı etkisi olan bu maddelerin çoğundan daha tehlikelidir. Bu tehlike göz önünde bulundurulduğunda sigaranın bırakılmasına yönelik kampanyalar kadar, içmeyen insanların da sigaradan en az etkilenmesini sağlayacak uygulamalara önem verilmelidir. Sigara içenlerin cezasını içmeyen insanlara çektirmemek için bu tür uygulamalara Türkiye'de de önem verilmesi gerekiyor.”

kaynak: ntvmsnbc