Hata yapmak ve o hatanın savunucusu olmak

Hata yapmak ve o hatanın savunucusu olmak… Hangisi olmak istersiniz? İkisi de aynı şey zaten, mi diyorsunuz. Bence değil!

Hata yapmak insana mahsustur ve “ben bu hayatı hiç hata yapmadan” yaşadım diyebilmek hemen hiç kimse için mümkün değildir. Mesele hata yapmak değil, hatadan ders alabilmek, aynı hatayı tekrarlamamak ve bu hatayla başkalarına kötü örnek olmamaktır. 

Benim babam yıllarca ama yıllarca sigara içti. Başlangıçta çocuk aklımla onun sigarayı bırakması için elimden geleni yapmaya çalıştım ama yaşım ilerledikçe anladım ki benim babama sigaranın zararları hakkında bir şey anlatmama gerek yokmuş, o yetişkin bir insan olarak tüm bunların farkında olarak içiyormuş sigarayı… 

Benim için “sigara içerek kendine zarar vermek” babamın yaptığı en büyük hataydı, o da zaten hiçbir zaman bunu inkar etmedi. Babam bir hata yapıyordu ama hiçbir zaman hatasını savunmadı. Bize her zaman sigarayı çocuk denilecek yaşta başladığını ve bu konuda ne kadar büyük bir hata yaptığını söyledi. “Ben çocuk yaşta sigaraya arkadaşlarıma özenerek başladım ama bakın şimdi sigarayı bırakmakta ne kadar zorlanıyorum. Siz, siz olun asla benim düştüğüm hataya düşmeyin” diyerek bizi hep uyardı. 

Hata yapmak ve o hatanın savunucusu olmak asla aynı şey değildir. Etrafımızda ne yazık ki sigara ve alkol gibi bağımlılık yapıcı olan ama yasak olmayan maddeleri ateşli bir şekilde savunanlar var. Onlar kendilerince bu maddeler yasal olduğu için, yaptıkları savunmanın kendilerince haklı ve doğru olduğunu düşünüyorlar ve bu anlamda belki haklılar ama bir şeyin farkına varamıyorlar. Onlar birer yetişkin! Ve bu maddeleri kullanırken (bir ihtimal) kendilerini kontrol edebilme ve aşırıya kaçmama yetisine sahipler ama bu maddeleri bu kadar gündemde tutarak fizyolojik olarak bu tür maddelere “hayır” deme ve bu maddelerin kontrollü kullanım yetisi gelişmemiş gençlere ve çocuklara ne kadar büyük bir kötülük yaptıklarının farkında değiller. Az biraz zahmet edip araştırsalar, zaten bağımlılık başlangıcının ergenlik döneminde yaygın olduğunu, ileri yaşlarda bu tür maddeleri kullanmaya başlamanın, çoğunlukla bu maddelere bağımlılık geliştirme risklerinin ergenlere göre daha az olduğunu görecekler. 

Kişilerin bireysel hata yapma hakkını kullanmalarına kesinlikle EVET ama bu hatayı savunarak, aynı hatayı başkalarının da yapmasına sebep olmaya HAYIR!

Hülya Yeltepe Ercan