Testi Kırılmadan - Zafer Ercan Kitapları

 

 

 

Kitaplarım

Testi Kırılmadan

Testi kırılmasın

Gençler bağlanma ihtiyacını, bağlılık duyma ihtiyacını kuvvetle hissederler. Gençlerin bağlı olma ihtiyacını karşılayanların başında, gerçek bir bağlılık duydukları kişiler olan anne-babaları gelir. Gençlerin kendi güçlerinden kuşku duymaksızın anne-babalarına duydukları inanç ve güvene dayalı bağlılık, başka sevdiklerine olan bağlılıklarını besler. Gençlerin hayatlarındaki bağlılıklar, kuşku ve korkunun izlerini taşırsa, karşılıklı güven duygusunu aşındıran boşluklar yaşanmaktaysa, bağlılık gerçekleşmeyebilir. Bağımlılık riski ortaya çıkabilir.  Madde bağımlılığı, bağımlılıklar içerisinde kişisel gelişimi en ciddi biçimde bozanı sayılmalıdır.
Madde bağımlılığı hakkında gençleri nasıl bilgi sahibi kılmalı, endişeli anne-babalara nasıl yol göstermeli? Bu sorular cevaplarını arıyor. Kitaplarda bu cevapları aradığınızda, sıra sıra ansiklopedik bilgilerle karşılaşabilirsiniz; madde bağımlılığının ürkütücü ve trajik sonuçlarını göstererek, göz korkutan ya da göz yaşartan öyküler okuyabilirsiniz.  Elinizdeki “Testi Kırılmadan” ise göz açan bir kitap.
“Narkotikçi” Başkomiser Zafer Ercan’ın kendi yaşamışlıklarından yola çıkarak yazdığı bu kitabı ilgi ile okudum. Daha önceden, “Öyküyle Madde Kullanımını Engelleme Projesi”nde yayımladığı çizgi romanlarındaki havayı yakalayabildim.
Zafer Ercan, polisliğin kendisine yüklediği sorumlulukların ötesine geçerek, toplumu, bilhassa anne-babaları eğiten ve bu şekilde uyaran birisi olma rolünü üstlenmiş. Bunu yaparken yararlandığı kaynakların önemli bölümü, eğitim çalışmaları vesilesiyle onu tanıyıp, ondan bilgi ve destek isteyen gençler ve anne-babalar ile olan iletişimine dayanıyor. Toplumun değişik kesimlerinden kişilerle mesaj alışverişini, Zafer Ercan’ın mesajlara yazdığı cevapları ve yorumları aktaran bölüm, kitaptaki en kendine özgü yanlardan birisi. Kitabın sonunda yer alan sık sorulan sorular bölümü de, narkotikçilik deneyiminin sonuçlarını topluma net bir şekilde duyurmak için tasarlanmış. 
Madde bağımlılığının nasıl geliştiği, kimlerin hayatlarının risk altında olduğu, bu risklerin nasıl kontrol altına alınacağı hususlarında bilimsel araştırmaların sağladığı bilgileri topluma ulaştıran bilim çevrelerinin yayınlarını bütünleyici, “sokaktan naklen” deneyimleri okurlara taşıyan kitaplara ihtiyaç var.  
Bu kitap, alt başlığının da yansıttığı gibi bir erken uyarı sistemi. Öykülerde anlatılanlar, zihnimizde yerlerini kolayca bulabilirler. Hele öyküler gerçeğin ta kendisiyse... 
Çocuklarına düşkün, onları esirgemekten ve kollamaktan usanmayan anne-babaların, bu kollamayı bilgi ile yapabilmeleri, çocukları ile ilişkilerinin yalnızca esirgeme ile kalmaması için bir önkoşul. Anne-babalar bilginin gücünü kendilerinde hissettiklerinde, iletişimleri korkunun gölgesinden çıkar.

Dr. Yankı YAZGAN
Nisan 2005


Uyuşturucu büyük bir sorun...
Her evin kapısında pusuda bekliyor...
Her evin…
Kapıdan girmek için fırsat kolluyor…
Hain pusuları kırmak için tetikte olmak gerekiyor…
Tetikte olmak için uyanık durmak gerekiyor…
Uyuşturucuya karşı tetikte durmanın “yegane” yolu da uyuşukluktan kurtulmak…
Uyuşukluktan kurtulmak için bilmekten başka çare yok…
Bilirsek uyanacağız…
Bilirsek uyandıracağız…
Bilgiyle karşı koyacağız bizi ve çocuklarımızı tutsak etmek isteyen düşmana.
Zafer Ercan, bilmemiz gerekenleri söylüyor bize…
Yıllardır, okul okul dolaşarak anlattıklarından sonra, şimdi bir kitabın sayfalarından sesleniyor hepimize…
Bu “erken uyarı” ya kulak vermeli herkes…
Testi kırılmadan.
Yıllar önce, Narkotik Şube’de, uyuşturucuya karşı verilen amansız mücadeleyi izlerken, şöyle bir not düşmüştük Zafer Ercan’ın internet sayfasına:
Çocukların ve gençlerin yalnızlığı, uyuşturucunun harman yeridir !
Yalnızlıklara “bilerek” son vermek için herkesin ihtiyacı var bu kitaba…
 
Ali KIRCA

Satın Al

Testi Kırılmadan
Zafer Ercan - Madde Bağımlılığı İle Mücadele - Eğitim | Billur TV

Yaacov Dior has been appointed CEO of IDT Carmel. Prior to joining IDT Carmel, Mr. Dior was the CEO of Israel Credit Cards (Visa-Cal) Ltd., Chairman of rolex replica. in Israel and a member of the Board of Directors of Visa International."We are very excited about this transaction," said Mr. Dior. "We purchased our first debt portfolio in rolex replica. Since that time, we've made other acquisitions and have now entered into a joint venture with a partner with extensive industry experience. This forward flow purchase represents the next step in Carmel's replica watches uk."About IDT CorporationIDT Corporation is an innovative and opportunity seeking multinational company with operations that span various industries. Through its Telecom subsidiary, IDT provides telecommunications services worldwide to the retail and wholesale breitling replica. IDT's Capital division incubates newer businesses, and the company's Spectrum subsidiary holds its spectrum license assets.IDT Telecom provides retail and wholesale telecommunications services and products, rolex replica pre-paid and rechargeable calling cards, consumer local, long distance, and wireless phone services, and wholesale carrier services. All rights reserved. Appoints Eric Cosentino to Its Board of Directors; Alan Claman to Assume Role with IDT's Israel rolex replica.