Rakamlar

1, rakamların en gerçeğidir çünkü çarpınca olduğunun aynısını gösterir yani gerçeği aynen yansıtır toplayınca ise az etkiler. Ayrıca ilk tek sayıdır, hem de bir numaradır! Yaşamları boyunca birinci olmak amacıdır, akıllı tüm insanların.
2, paylaşmayı öğretir, mesela elmayı tam ortadan 2’ye ayırırsınız, sevdiğiniz arkadaşınıza vermek için. 2, kendisiyle toplanınca da çarpılınca da aynı sonucun çıktığı tek sayıdır. Bu da samimiyetini ve dürüstlüğünü gösterir, adı 2 olsa asla 2 yüzlü değildir.
3, bir şeyleri başlatmak içindir. 1, 2, dersin ama 3 demeden başlamaz hiçbir yarışma. Tüm yarışlarda 3. olmak, hedef olmasa da, ilk 3’e girmek derece yapmak demektir, her zaman. 
4, mevsimlerin adıdır. 2’nin en büyük aşkıdır, çünkü toplansa da, çarpılsa da ne yapıp edip 4’üne kavuşmaktadır.
5, çarpım tablosunun şahıdır, sevdirir kendini tüm öğrencilere, ezberlenmek için her an hazırdır, 10’a kadar çarpılmakta yetmez ona, gider gidebildiği yere kadar, kolayca.
6, yalancı, zekidir. Yalancı dedim çünkü ebeveyninize  “yüz soruluk sınavdan doksan altı aldım” derseniz, aslında hem doğru, hem yanlış söylemişsinizdir. Çünkü siz doksanın altında net yapmışsınızdır. Altı çıkan yumurta sepeti gibi.
7, bana göre en acayip asal sayı. Haftanın 7 günü çıkar karşımıza. Bir de 16–7 gibi bir maç skoruyla karşılaşınca, yenen takım, karşı tarafa “on altı yedi” der, kendi yediğini hesap dışı tutarak.
8, çiftlerin babasıdır. Delikanlıdır, alttan baksan da, üstten baksan da 8’dir. Hele bir yan yatarsa, sonsuz olur. 
9, teklerin ve rakamların babasıdır, ağasıdır. Ayağı kayıp ters dönerse, herkesi kandırıp 6 olur. Kedilere de can olur. 
0, doğal sayıların başı, tam sayıların ayak bağı, çarpmanın yutanı, toplamanın etkisizi, çıkarmanın beceriksizi, olmasa da olur diyenlerin şamarcısı olur.

Ferhan Halil Ercan
Ünsüz Matematikçi