2012 yılında Türkiye genelinde toplam 83.133 uyuşturucu olayı meydana gelmiş, bu olaylarda 130.049 şüpheli yakalanmıştır.

Bir önceki yıla göre olay sayısındaki artış; %23,90, şüpheli sayısındaki artış ise; %23,08 oranında gerçekleşmiştir.

Toplam 83.133 uyuşturucu olayının suç türleri şöyle; 71.734 olayda 102.919 kişi (%86,29) kullanma amaçlı uyuşturucu madde satın alma/kabul etme/bulundurma suçunu işleyerek, TCK m:191’e muhalefet etmişlerdir. 11.397 olayda 27.125 kişi (%13,71) uyuşturucu madde imal ve ticareti suçunu işlemiş ve TCK m:188’i ihlal etmişlerdir. Ve 2 olay ise kullanımı kolaylaştırma (TCK m:190) kapsamında 5 kişi polis kayıtlarına geçmiştir. Toplam uyuşturucu suçlarının % 86’sı yani 102.919 kişi; SATMAK-KULLANMAK-BULUNDURMAK suçlarını işlemişlerdir. Yani bağımlılık başladıktan sonra bağımlılığı besleyen uyuşturucu suçları büyük çoğunluğu oluşturmaktadır.

Türkiye 2013 Uyuşturucu Raporuna göre, 2012 yılında, Türkiye’de:

4.155 eroin olayında 7.349 kişi,

68.276 esrar olayında 107.485 kişi,

1.434 kokain olayında 1.989 kişi,

4.445 ecstasy olayında 6.327 kişi,

171 captagon olayında 278 kişi,

99 metamfetamin olayında 193 kişi,

3 asetik anhidrit olayında 14 kişi,

3.401 sentetik kannabinoid olayında 4.784 kişi hukuki işlem görmüştür. Neredeyse birçok şehir nüfusumuzdan fazla bir sayı olan 130.049 kişiye uyuşturucu ile ilintili suçlardan işlem yapılmıştır.

Uyuşturucu suçları ile mücadele ve suçlularını yakalama konusunda yıllardır üst düzey bir başarı istatistiğine sahip Türkiye’de bir gerçek vardır ki, uyuşturucuların yakalanması ve uyuşturucu suçlularının hapse gönderilmesiyle, Türkiye’deki uyuşturucu mücadelesi, uyuşturucu sorununu azaltmak konusunda bir grafiğin ortaya çıkmasını sağlayamamıştır. Çünkü uyuşturucu sorununun sosyal hayatın içerisine nasıl girip yerleştiği tüm toplumca anlaşılmadan etkin bir mücadele sürdürmek mümkün değildir ve meseleyi yalnızca polisiye tedbirlere havale etmekle herkes kendini kandırmaya devam etmektedir.

Uyuşturucu insanın vücuduna girer, duygularını değiştirir, alışkanlık-bağımlılık ortaya çıkınca da kendisi gibi uyuşturucu kullanıcıları ile vakit geçirecek olan kullanıcının sosyal hayatı tümden değişir. Sosyal hayatı uyuşturucu bağımlısı insanlarla bezenen bir insanın, bu sosyal hayatın dışına çıkmadan, gerçek bir ayılma-iyileşme dönemine girmesi mümkün değildir. Yukarıda somut verdiğimiz Türkiye rakamları da göstermektedir ki, çocuklarımızın bir deneme, bir merak giderme ile adım attığı uyuşturucu dünyası, onların sosyal hayatlarını değiştirip, kalıcı bir hayat olarak çocuklarımızın kılcal damarlarına kadar yer etmek için tüm şartları uygun bir biçimde beklemektedir. Çocuklarımızı bekleyen bu tehlike karşısında toplumun daha fazla boşa beklememesi gerekmektedir.

Uyuşturucu suçları diğer birçok suçları bünyesinde barındırır. Çünkü yukarıda verdiğim 102.919 kişinin; UYUŞTURUCU SATMAK-KULLANMAK-BULUNDURMAK suçlarını işlemelerinin en büyük sebebi, kendi bağımlılıklarını beslemek zorunda olmalarıdır. Bu suçları işleyenlerin suç kayıtlarında ayrıca; hırsızlığın enva-i çeşidini görmek, gasp, cinayet, darp gibi suçların çeşitliliği ile karşılaşmak biz polisler için hiç de sürpriz değildir. Bağımlılık canavarının (!) esiri olmuş yaşamların başka suç organizasyonları ile suçu meslek haline getirerek uyuşturucu parası için her şeyi göze almaları uyuşturucunun, bedene-ruha-sosyal yaşama bir karabasan gibi nasıl da çöreklendiğinin ispatıdır.

Bilgilenmekten daha güçlü bir yöntem yok! Uyuşturucu ile mücadele konusunda bilgiyi anlatmanın birçok yolu var ve inanıyorum denenmemiş bir sürü yolu da var. En güzel yol ise çocuklarımızın hak ettiği o zamanı onlara vermek. O an, bazen bir gün ise bazen yalnızca gözlerine doyasıya baktığınız ve yalnızca ona ait olan bir beş dakikadır. O beş dakikayı vermediğiniz bir anla, çocuğunuzu uyuşturucu tedavisine götüreceğiniz ve belki de kaç tedaviden sonra başaracağınız birçok zamanı takas etmeye değer mi?

Uyuşturucu ve uyuşturucu suçları ile mücadele etmek yalnızca bir suçla mücadele etmek demek değildir… Her eylemi ile kendisi suç olan ve birçok başka suçları doğuran uyuşturucu suçunun kürtaj olma zamanı çoktan gelmiştir!

Zafer Ercan
21.04.2014
zafer@zaferercan.com